Yılmaz Büyükerşen

Yılmaz Büyükerşen
Maliye Profesörü - Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Yılmaz Büyükerşen Kimdir?

Yılmaz Büyükerşen, 1936 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni okudu ve mezun oldu. 1968 yılında doçent, 1973 yılında profesör oldu. Anadolu Üniversitesi eski rektörü ve şuanda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmaktadır.

Yılmaz Büyükerşen, 2 dönem Radyo Televizyon Yüksek Kurulu başkanlığını yaptı. Anıtkabir müzesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün birebir boyutlardaki balmumu heykelini yaptı.

18 Nisan 1999 Seçimleri’nde Demokratik Sol Parti’den aday olan Prof. Büyükerşen, oyların %44`ünü alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde, oylarını %45`e çıkararak aynı göreve tekrar seçildi. 2009 Yerel Seçimlerinde %50 üzeri oy ile yeniden büyükşehir belediye başkanı seçildi. 27 Ocak 2011`de, istifa etmesini isteyen Demokratik Sol Parti yönetiminin talebine uyarak bu partiden istifa etti. 27 Şubat 2011`de Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) geçti.

4 Yorum

 • @secimharitasi Büyükerşen Istanbul Ankara İzmir`de en çok önerilenler arasında
  Beğen Beğen Yanıtla 402 gün önce
 • @secimharitasi Yılmaz Büyükerşen sadece Eskişehir değil Istanbul, Ankara ve İzmir`de de en çok önerilen adaylar arasında.
  Beğen Beğen Yanıtla 403 gün önce
 • Ertug Yılmaz Büyükerşen sadece Eskişehir değil tüm büyükşehirlerde ilk 5 aday içinde çıkıyor. Istanbul`lular, Ankara`lılar, İzmir`liler de Yılmaz hocayı kendi illerinde büyükşehir belediye başkanı olarak görmek istiyor.
  Beğen Beğen Yanıtla 412 gün önce
 • Cabaretist Tek isim... Eskişehir`in büyük şansı, umarım Türkiye`nin de büyük şansı ve umudu olur.
  Beğen Beğen Yanıtla 501 gün önce

Yılmaz Büyükerşen Twitter Analizi

* @buyukersen 'mention' sayılarıdır.