30 Mart 2014'te yapılan yerel seçimler bir genel seçim olsaydı hangi parti kaç milletvekili çıkaracaktı?

30 Mart Yerel Seçimleri'nde kullanılan oylar genel seçim için kullanılmış olsaydı, hangi partinin milletvekili sayısı artacak ya da azalacaktı? Meclise yeni bir siyasi parti girebilecekmiydi? sorularını cevaplamak için secimharitasi.com olarak interaktif bir milletvekili dağılım hesaplama uygulaması geliştirdik.

Hesaplamaya göre yerel seçimlerde kullanılan oylar genel seçim için kullanılsaydı milletvekili dağılımı şöyle olacaktı:
 

  • Ak Parti: 279
  • CHP: 135
  • MHP: 97
  • BDP/HDP: 39

Milletvekili sayıları 2014 büyükşehir belediye meclisi ve il genel meclisi seçim sonuçları ile birlikte dağıtılması suretiyle hesaplanmaktadır. Hesaplamada mevcut seçim sisteminin devam ettiği varsayılmaktadır.

* Hesaplama sonucu oluşan genel seçim haritası

EN FAZLA DÜŞÜŞ HANGİ PARTİDE OLACAK?

2011 Genel Seçimleri'nde 327 milletvekili ile meclise giren Ak Parti'nin 48 milletvekili azalarak 279 milletvekili sayısına düşeceği görünüyor. Bu sonuçlara göre Ak Parti meclisteki 1. parti pozisyonunu koruyor ve hükümeti oluşturacak çoğunluğa erişiyor.

EN FAZLA ARTIŞ HANGİ PARTİDE OLACAK?

2011 Genel Seçimleri sonuçlarına göre parlamentoya 53 milletvekili ile giren MHP bu hesaplamaya göre milletvekili sayısını 97'ye çıkarıyor. Meclisteki 3. parti pozisyonunu milletvekili sayısını artırarak koruyor.

CHP ve BDP'DE DURUM NE?

CHP, 2011 Genel Seçimleri'nde 135 milletvekili ile meclise girmişti. Bu sonuca göre milletvekili sayısı değişmeyecek ve 135 sandalye ile mecliste ana muhalefet partisi pozisyonunu koruyacak. 

BDP, 2001 Genel Seçimleri'ne bağımsız adaylarla girerek 35 milletvekili çıkaran BDP bloğu, milletvekili sayısını 39'a çıkarmış görünüyor.

 

Ayrıca aşağıdaki linkten oy oranı tahminlerinizi girerek olası milletvekili sayılarını hesaplayabilir, harita ve il listeleri üzerinden partilerin olası milletvekili dağılımlarını inceleyebilirsiniz.

http://secimharitasi.com/milletvekili-dagilimi-hesapla