Muş Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Göğüs Cerrahı Op. Dr. Özgür Ömer Yıldız İle Röportaj.

1: Özgür Bey merhaba, biraz kendinizden sözeder misiniz?

Op. Dr. Özgür Ömer YıldızCevap:1976 Muş doğumlu, Evli, 2 kız çocuk babasıyım. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum, Tıpta uzmanlık eğitimini  Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi dalında yaptım.
Kamu hizmetine 2002 yılında başladım. Sağlık Ocağı Hekimliği, Acil Servis Hekimliği, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, İlçe Devlet Hastanesi Başhekimliği, Uzman Hekim, İl Devlet Hastanesi Başhekimliği görevlerinde bulundum. Şu an  Muş Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi ve Göğüs Cerrahisi Uzmanı olarak çalışmaktayım. 
Mesleki yaşamımın uzmanlık eğitim süresi hariç tamamını memleketimde ifa ettim. Etmeye de devam ediyorum. Mesleğim ve yöneticilik görevlerim esnasında memleketime ve insanıma daha faydalı olabilmek ve kişisel gelişimime katkı sağlamak adına bir çok sertifika programı ve eğitime katıldım. Bunlar; Toplam Kalite Yönetimi, Halkla İlişkiler, Liderlik, Protokol Yönetimi, Kurumsal İletişim, Yönetim ve Organizasyon, İletişim, İnsan Kaynakları Yönetimi, Diksiyon ve Etkili Konuşma, Lojistik Yönetimi, Pazar Reklam Kampanya Yönetimi, Proje yönetimi, Ön muhasebe, Temel Muhasebe, Hasta Hakları, Psikoloji, Editörlük, Hafıza Teknikleri, İhale Mevzuatı gibi önemli eğitimlerdir. Ayrıca Anadolu Üniversitesi’nde Yerel Yönetimler eğitimi de aldım. 
Mesleki dernek ve kuruluşlar yanında sivil toplum örgütlerinde aktif olarak çalışmaktayım. Ulusal ve Uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalem bulunmaktadır. Sağlık Ekonomisi ve Politikası üzerine çalışmalarım mevcuttur.

2: Muş doğumlu bir operatör doktor olarak kendi memleketinize hizmet etmeyi tercih etmişsiniz. Bu nasıl bir duygu? Sizi motive eden neydi?

Cevap: Memleket hasretiyle büyümekti beni motive eden. Babamı erken yaşta kaybettim. Babamda memleketini ve hemşerilerini çok severdi. 1985 yılında babamın Hatay Dörtyol ilçesine atanmasıyla Muş’tan ayrılmak zorunda kaldık. Küçük yaşta bilmediğin ve beklemediğin bir yere gitmek farklı bir duyguydu. Rahmetli babamın bir sözü bizi uzakta olsak ta hep memleketimize bağlı kıldı. Şöyle derdi ‘ Memleketin sendendir, toprağı suyu senindir ve sen memleketinde sensindir.’ Bu yoğun duygularla büyüdük ve hiç kopmadık memleketten, insanlarımızdan. 
Ben Tıp Fakültesinden Mezun olur olmaz da ilk olarak memleketime gelerek görev yapmaya başladım. Gencecik bir doktor olarak. Sağlık alanında her kademede çalıştım, köyde, ilçede, sağlık ocağında ve devlet hastanesinde. Her bir görev bana çok şeyler kattı. Pratisyen tabip iken de uzun yıllar idari görevler üstlendim. 1 yıl Sağlık ocağı Sorumlu Tabipliği, 1 yıl İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ve 3 yıl Devlet Hastanesi Başhekimliği görevlerinde bulundum. Sunduğumuz her hizmetin halkımızın yüzünde gülücükler açmasına vesile olmak beni hep mutlu etti. Bizim insanımızın yüreği geniştir, hassastır. Hizmete ve sıcak bir gülüşe hasrettir. Ben bireysel olarak bu yüreklerde sıcak bir duygu oluşturabildiysem ne mutlu bana.
Ayrıca bir gerçeği kabul etmek gerekiyor. Muş doktorlar için mecburi hizmet bölgesi. Ben Muş’lu bir uzman hekim olarak kendi branşımda, görev sürem bitsin de bir an önce buradan ayrılayım duygusu taşımadan hizmet verebilmenin de önemli olduğuna inanıyorum. 

 

Op. Dr. Özgür Ömer Yıldız

 

3: Siz Muş'u en iyi tanıyan insanlardansınız, Muş'un en önemli sorunu nedir sizce?

Cevap: Sorunu değilde sorunları desek daha doğru olacak kanaatindeyim.  Evet. Memleketimi sorunları ve güzellikleri ile iyi bilirim. Sorunlar dediğim gibi birden çok ama çözülemeyecek sorunlar değil asla.

  1. Kentleşme sorunu; imar probleminden tutun su ve altyapı problemine, çarpık yapılaşmaya kadar birçok sorun mevcut. Kentin önünü açmak gerekli, gelişmesi ve büyümesi sağlanmalı.
  2. Eğitim Sorunu; İlimizdeki okur-yazar oranı, halkın eğitime olan ilgisi ve eğitimin önemine ilişkin farkındalığı düşüktür.  Eğitim-öğretim kurumlarında ki altyapı ve donanım sıkıntısı da önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak son dönmede bu konularda çok ciddi ve olumlu adımlar atılmıştır. Sonuçları sevindirici olacak kanaatindeyim.
  3. İstihdam ve ekonomik kalınma sorunu; Bu tüm dünyada önemli bir sorun ancak ilimiz bu konuda şansız illerden. Detaylı bir konu, sanayileşme, tarım arazilerini çağın gereklerine uygun kullanamama, hayvancılığın merkezi konumunda bulunmasına rağmen bu alanda faaliyet göstermeme ve yeni istihdam alanları açamama gibi.
  4. Sağlık sorunu; yine son dönemdeki olumlu ve takdire şayan sağlık politikaları ile bir çok sorun çözüldü. Halkımızın sağlık hizmetine kolay ulaşabilmesinin sağlanması, hizmetlerin etkin, verimli ve kaliteli sunulması önemli. Sağlık kurumlarının fiziki problemlerinden kaynaklı hizmet sunum problemleri azaldı. İnşallah Muş merkezde yeni faaliyete geçecek olan 400 yataklı hizmet binası ile daha da azalacak. Önümüzde coğrafi olarak merkezi konumda olan ilimizin büyük bir bölge sağlık merkezine kavuşturulması ve altyapısı sağlanmak şartıyla Tıp Fakültesinin açılması konuları olmalı.
  5. Toplumsal katkı; en büyük sorunumuz. Eksikliklerimizi biliyoruz lakin bireysel tepkiler geliştirmekten başka bir katkı yok. El ele yürek yüreğe birlikte hareket edip memleketimizi hak ettiği noktaya getirmede sıkıntı yaşıyoruz. Belki sosyo kültürel sebepler belki feodal ilişkiler. Ne olduğu hiç önemli değil ancak bu sorun aşılmalı ve ortak hareket etme şiarı geliştirilmeli diye düşünüyorum.

 

Op. Dr. Özgür Ömer Yıldız

 

4: Bu sorun sizce nasıl çözülür?

Cevap: Sorunlara değinirken asıl sorunun toplumsal katkı olduğunu belirttim. Sorunlarımızı ve bu sorunların çözüm yollarını bilecek kapasitede o kadar çok hemşerimiz var ki. Önemli olan bireysel beklenti ve tepkilerle değil, birlikte ortak beklentilerle hareket edebilmek. İşte çözüm bu. Sorunlara yönelik benim sayfalarca değerlendirmem, çözüm önerilerim var. Burada hepsini sıralama şansım yok. Benim gibi ilimizdeki bir çok kişinin ve sivil toplum örgütlerinin de değerlendirmeleri var. Yukarıda saydıklarım ve sayamadıklarım da dahil olmak üzere her soruna çözüm önerisi geliştirecek ve bu önerileri fiiliyata geçirecek kapasitede bir çok hemşerim mevcut. Şimdiye kadar sessizdik ama artık  duyarlıyız, değişmek ve gelişmek istiyoruz. Yürekliyiz ve bu yüreklerimiz er geç birleşecek işte o vakit Muş başka bir Muş olacak.

5: Muş'ta işsizlik sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sorun nasıl çözülür?

Cevap: Yine yukarıda değindiğim konulardan biri. Ve bence planlı ve stratejik çalışmalarla aşabileceğimiz bir konu. Uçsuz bucaksız tarım arazilerimiz var. Bunları çağın gereklerine uygun kullanıyormuyuz hayır. Kullanacaz. Elde ettiğimiz ürünleri işleyecek fabrikalarımız olacak. Hayvancılık. Bu sektörde ne kadar etkiniz. Neler yapabiliyoruz. Kaydadeğer bir icraatımız yok bu konuda da. Oysa teşvikler ve projelerle ilimize katkı sağlayacak bir konu. Kenti geliştirirseniz insan gelişir, ekonomik canlılığı sağlarsanız yatırımcı gelir. Sorunlar birbiri ile bağlantılı. Umarım bu konularda daha sonra da görüşmelerimiz olur. Kapsamlı raporlarımızı sunma fırsatı yakalarız.

6: Malesef eğitim istatistiklerinde Muş istenilen başarılı sonuçlar elde edemiyor. Muş'lu bir eğitimci olarak, Muş'ta eğitim alanında ne gibi önerileriniz var?

Cevap: Evet bu konuda da ilimizde daha önce çalıştaylar düzenlendi. Sorunlar tespit edildi. Çözüm önerileri etkin ve yetkin isimlerce ortaya kondu. Bizler eğitim sorununu iyi bilen ve araştıran akademisyenlerin ve hemşerilerimizin desteğini alarak belirlenen sorunların ve çözüm yollarının sadece çalıştaylarda kalmayarak uygulamaya geçirilmesini istemeliyiz halk olarak ve eğitim alarak belli noktalara gelmiş Muş lu bireyler olarak.

Op. Dr. Özgür Ömer Yıldız

7: Çözüm süreci sonrası Muş'taki gözlemleriniz nelerdir? 

Cevap: Çok olumlu yansıması oldu. Umut dolu yarınları olan gülen yüzler görüyoruz artık. Bölgenin en önemli sorunu çözüm süreciyle sorun olmaktan çıkarsa Ülkemiz gelişecek, bölge gelişecek, Muş gelişecek. Güvenlik probleminin olmadığı, barışın hakim olduğu her yer ekonomik kalkınmaya ve refaha adaydır. Muş bu doğrultuda çözüm sürecini içselleştirdi. Artık kardeşlik ve barış hâkim olmalı diyor Muş sokakları.

8: Milletvekili olarak Muş'a hizmet etmenizi isteyen bir çok gönüllü var. SecimHaritasi.Com sitesinde sizin için aday kaydı oluşturdular ve sosyal medya üzerinden kampanyalar düzenliyorlar. Bu konuda o kadar istekliler ki, gece 12'de sitemizi arayarak bilgi alan ziyaretçiler var. Muş'lu vatandaşların bu teveccühü karşısında neler söylemek istersiniz?

Cevap: Tüm hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Muş yürekli ve memleket sevdalısı o kadar insan barındırıyor ki, geride kalan tek şey kenetlenmemiz. Teveccüler için teşekkür ediyorum. Doğru yerde dik durmak memleketimize kazandıracak. Hayırlısı ve nasibimizde ne varsa ben her durumda memleketime ve hemşerilerime hizmet etmeyi hedef edinmiş biri olarak konum ve ünvanı çok önemli tutmuyorum. Konumum ve durumum ne olursa olsun çizgim aynı olacaktır. Bu da hizmet ve el ele yürek yüreğe memleketime katkı sunmaktır. Bizler artık duyarlıyız milletvekili, doktor, eğitimci, sanatkar, esnaf, iş adamı unvan fark etmez, duyarlılığımız memleketimizin kalkınması noktasında birleşmektir. Bu nedenle birey olarak değil toplumsal olarak kazanacağımıza inanıyorum.

© www.secimharitasi.com özel röportajıdır. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.