ORC Araştırma Şirketi'nin 15-25 Ekim 2014 dönemine ait "Siyasi Gündem ve Seçmen Eğilimleri Araştırması"nın sonuçları yayınladı.

 

Ankette Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için seçmenin nabzı tutuldu. 36 ilde 11.353 kişi ile "yüz yüze" görüşmelerle seçmen eğilimleri soruldu.

HDP Barajı Geçebildi Mi?

Cumhurbaşkanlığı Seçim'inde HDP'nin desteklediği Selahattin Demirtaş yüzde 10'a yakın oy aldıktan sonra HDP'nin barajı geçip geçemeyeceği tartışma konusu olmuştu. ORC'nin anketine göre ise HDP'nin oy oranı yüzde 8.3 ile baraj altında kaldı.

BBP Sürpriz Yaptı

BBP partisi anket sonuçlarına göre yüzde 3.2 alarak en yüksek oy oranına sahip Ak Parti, CHP, MHP ve HDP'den sonra 5. parti oldu. Aynı zamanda BBP, Ak Parti seçmenin Ak Parti dışında kendini MHP'den sonra en yakın hissettiği 2. parti oldu.

ORC 2015 Genel Seçim Anketi

Ak Parti Oy Oranı

Ak Parti %47.3 ile anketten 1. parti olarak çıktı. Bu oy oranı Ak Parti'nin tek başına iktidar olmasına yetiyor.

Oy Oranları Dağılımı?

Ak Parti CHP MHP HDP BBP SP Diğer
%47.3 %24.6 %13.5 %8.3 %3.2 %1.7 %1.4

Ak Parti Seçmenin Ak Parti Dışında Kendini Yakın Hissettiği Parti: MHP

Ankette seçmenlere kendi partileri dışında yakın hissettikleri partiler soruldu. Ak Parti seçmeni yüzde 12.2'si MHP cevabını verdi.

MHP Seçmenin Kendini En Yakın Hissettiği Parti: BBP

MHP seçmeni tercihini partisi dışında yüzde 13.6 ile BBP'den yana koydu.

CHP Seçmeninin Kendini Partisi Dışında En Yakın Hissettiği Parti: MHP

CHP Seçmeni "Kendinizi CHP dışında en yakın hangi partiye yakın hissediyorsunuz" sorusuna yüzde 22.2 ile en fazla MHP cevabını verdi.

Tüm Genel Seçim Anketleri