Metin Akbaş

6.829 Ziyaretçi 10.960 Görüntüleme
PAYLAŞ
Metin Akbaş Kimdir?
Twitter @metinakbas_02
Instagram metinakbas_02
Facebook Metin Akbaş

Adıyaman-Gölbaşı Nüfusuna kayıtlı Metin AKBAŞ, 12.01.1971 tarihinde doğdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları(TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü`nde Genel Müdürlük görevleri de yapmış olan Metin AKBAŞ;

1987 yılında Eskişehir Demiryolu Meslek Lisesi’nden, 1992 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu.
Bahçeşehir Üniversitesi’nde Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi alanında Yüksek Lisans yaptı.

Meslek hayatına 1987 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde (TCDD) başlayan Metin Akbaş, 1987-2015 ile 2016-2023 yılları arasında Memur, Mühendis, İstanbul Banliyö Servis Kurucu Müdürlüğü, 1.Bölge Müdür Yardımcısı ve 1.Bölge Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.
TCDD adına Marmaray Koordinasyon Komisyon Başkanlığı ve Marmaray’ın işletmeciliğe hazırlığını da yürüten ve işleten ekibin başkanlığı gibi önemli görevleri yürüttü.

2015-2016 yıllarında UAB Altyapı Yatırımları GM.Yrd.ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu.

2016-2019 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Metin AKBAŞ 2020-2021 yıllarında TCDD Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini, 2021-2022 yıllarında TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü.
08.08.2022 tarihinden beri TCDD Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürürken, 14.05.2023 tarihinde yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde AK Parti Adıyaman Milletvekili adayı olabilmek için 15.03.2023 tarihinde bu görevinden istifa etti.

2015-2016 yıllarında TCDD iştiraki VADEMSAŞ Makas Fabrikası Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeliği, 2016-2019 yılları arasında İBB iştirak şirketi olan İstanbul Asfalt Fabrikaları (İSFALT) A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, 2021-2022 yıllarında Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC)’ne bağlı Ortadoğu Bölgesel Kurulu (RAME) Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2021-2022 yıllarında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Raylı Ulaşım Sistemleri (RUTE) Enstitü Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliği, 2021-2022 yıllarında Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de yürütmüştür.

Evli ve 1 kız, 1 erkek çocuk babası olan Metin AKBAŞ İngilizce bilmekte, Adıyamanlılar Vakfı Yönetim ve Onur Kurulu Üyesi, Gölbaşı`lılar (ADIYAMAN) Eğitim ve Dayanışma Derneği üyesidir.

Aday proje bilgisi bulunmamaktadır.

Yorum Ekle

39 Yorum
 • blog
  Ramazan Akbaş
  19 Mart 2023 0:44

  Öncelikle memleketim ve ülkem adına faydalı bir insan olduğunu biliyorum rabbim yolunu açık etsin şimdiden memleketime hayırlı olsun

 • blog

  Olabilecek en dogru insan. Yolun acik olsun

 • blog

  Allah yolunu acik etsin dürüst mütevazi ve güzel insan

 • blog

  Yıllarca tcdd çatısı altında halka hizmet etmek için dört elle sarılmış. Gecesi gündüzü olmayan sürekli hizmet için çalışan birisi ve mu görevi de layıkıyla yapabilecek birisi. Hakkında hayırlısı olur inşallah.

 • blog

  Sayın Genel müdürümüzle Aynı çatı Altında çalışmak Anlatılmaz yaşanır Allah cc hakkında hayırlı olanı nasip eder inşallah

 • blog

  Adiyamanimizin boyle fedakar,durust,efendi insanlara cok ihtiyaci var. Ve bu gorevi Sayin Metin Akbasin layigiyla yapacagina butun adiyaman halki cani gonulden emin. Insallah hakkinda hayirlisi olur.

 • blog
  Nurgül Yazıcıoğlu
  17 Mart 2023 11:49

  Metin kardeşim görevini mükemmel yapacağına inanıyorum.Böyle dürüst ahlaklı ve çalışkan insanlar seçilirse biz onlara güveniriz.

 • blog
  Nuhtalif02
  17 Mart 2023 9:43

  Bir Adıyaman Gölbaşı lı olarak Metin AKBAŞ ı canı gönülden destekliyoruz...artık Adıyaman için daha fazla hizmet zamanı... Bilgi birikimi donanım tecrübe kariyer sahibi bir insa...deprem bölgesinden ayrılmayan gece gündüz emek destek veren kişilik abidesidir...AK PARTİ ye ADIYAMAN ilimize hayırlı olsun...

 • blog

  Metin kardeşimizi destekliyoruz, selam ve sevgilerimizle Allah (c.c.) yolu açık etsin.

 • blog

  Metin Akbaş kardesim adiyamanımiz icin cok iyi bir tercih liyakat sahibi durust ve caliskan kisiligi ile memleketin yeniden ayağa kalkmasında oncü olacak birisi insaallah

 • blog
  Dursun karataş
  16 Mart 2023 23:14

  Metin bey çalışkan ,dürüst,işine sıkı sarılan.en önemlisi de girmiş olduğu her platformda başarılı olmuş, kariyer hayatında tcdd genel müdürlüğü de yapmış,çok kaliteli bir insandır. Memleketine sahip çıkmak için elinden gelenin fazlasını yapacağına inanaraktan Metin Akbaşı vekil olarak görmeyi çok isteriz.

 • blog

  Adıyamanı çok seven ve vekilliğin hakkını vericek bir aday…

 • blog
  Eray Özmen
  16 Mart 2023 20:19

  Hem insanlığı, hem çalışkanlığı, hemde devletçiliği ilke edinmiş. Canla başla çalışan, görevini en iyi şekilde icra eden, işine aşık bir adam. Adam gibi adam Metin AKBAŞ. Yolunuz açık olsun inşallah,Rabbim yar ve yardımcınız olsun sayın vekilim.

 • blog

  Adıyaman’ın uzun süredir beklenen yatırımları arasında olan ama bir türlü gerçekleşmeyen demiryolunun Adıyaman’a gelmesi hususunda TCDD kökenli bir bürokratın aday olması Adıyaman için tarihi bir fırsatır.
  Adıyamanlılar için hayırlı olsun.

 • blog
  Mehmet Demir
  16 Mart 2023 15:09

  Allah yolunuzu açık etsin sayın Başkanım.

 • blog
  Mehmet unlu
  16 Mart 2023 13:42

  Deprem anından itibaren koordinasyonu sağlayan ,
  insanların yanında olan sayın Metin AKBAŞ böyle bir adım atması memleketim adına çok sevindirici
  Vekilligini icraatle yapacagindan zerre şüphemiz yok .

 • blog
  Recep Demir
  16 Mart 2023 13:37

  Metin Aknaş kardeşimin 28. dönem milletvekili olması durumunda Memleketimiz Adıyaman için çok isabetli bir karar olur. Saygılar.

 • blog
  Mustafa öksüz
  16 Mart 2023 13:09

  Metin Akbaş Adıyaman’a memleketine toprağına sahip çıkan bir kişiliğe sahiptir.
  Kendi alanında bir çok projeye imza atmıştır.
  İş bitiriciğiyle herzaman ön plana çıkmıştır.

 • blog

  Bürokrat dönemi boyunca çok başarılı ve etrafındaki kişiler tarafından çok sevilen biridir. Adıyaman a çok şey katıcak ve Vekillik görevini hakkaniyet ile yapıcaktır. Başarılar dilerim.

 • blog

  Başarılar diliyorum adıyamanımıza hayırlı olsun inşallah.

 • blog

  Adaleti, merhameti, durustlugu ve basarilari ile taninan Adiyaman’in ornek kisisi METIN AKBAS icin oylar AK PARTIYE

 • blog
  Mehmet Yıldırım
  16 Mart 2023 12:43

  Genel Müdürümüzün milletvekili olmasını canı yürekten istiyor ve destekliyoruz. Dualarımız sizinle.

 • blog
  Veysel bilen
  16 Mart 2023 12:37

  Metin beye çok yakışır.Allah yar ve Yardımcısı olsun.

 • blog
  Ismail ozet
  16 Mart 2023 12:26

  Vasifli kisiligi ile adiyamanimizi daha ileriye tasiyacagimizi inanarak cani gonulden sizi kutlarim Allah yolunuzu bahtinizi acik eylesin

 • blog
  Mustafa öksüz
  16 Mart 2023 12:25

  Metin bey girdiği her projede iş bitiricigi ile ön plana çıkan büyük bir sahsıyettır Adıyaman için büyük bir kazanç olacaktır zor günümüzde yanımız da olacak projelerle adıyamanı aya kaldırmak bir kişidir.
  En önemlisi Gençlere iş imkanı sağlayabilecek büyük bir dehadır.

 • blog

  Metin AKBAŞ Bey deprem felaketinin ilk gününden bu yana Adıyaman’da insanlara yardım ulaştırmak için var gücüyle çalıştı. Allah ondan razı olsun. Bu süreçte Adıyaman’ın böylesi çalışkan, dürüst ve teknik açıdan donanımlı vekillere ihtiyacı var. Metin AKBAŞ’ı vekil olarak görmek istiyoruz inşallah.

 • blog

  Sayın Metin akbaş bey dürüstlüğü ile ön plana çıkmış nadir kişilerden biridir girmiş olduğu tüm kurumlarda başarılar almış büyük bir insandır. yolunun açık olmasını Allah dan niyaz ederim vatana millete hayırlı olsun

 • blog

  Gölbaşı için büyük bir kazanç olacaktır kendisini destekliyoruz başarılar diliyorumbaşarılar diliyorum

 • blog
  Muhittin AKBAŞ
  16 Mart 2023 11:39

  Başarılı bir bürokrat olan Metin Beyin , siyasette de başarılı olacağını düşünüyor ve inanıyoruz. Allah yolunu açık etsin

 • blog

  Metin Bey 35 yıllık çok önemli deneyimleriyle,Adıyamanımız için en doğru kişi.Daha önceden Ulaştırma Altyapı Genel müdürlüğü,İski Genel müdür Yardımcılığı,Tcdd Genel Müdür Yardımcılığı ve Müdürlüğü yapmış birisi.

 • blog
  Ender karcıoğlu
  16 Mart 2023 10:42

  Ulaştırma alt yapı Bakanlığında Alt yapı yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) ve TCDD Genel müdürlüğü görevlerinde bulunan mühendis ve Bürokrat Metin Akbaş abimizin Aday Adaylığı hayirli olsun.Basarilarinin devamını dilerim

 • blog
  Hüseyin sert
  16 Mart 2023 10:42

  Bu görevine diğer görevleri gibi hakkaniyetle yapacak eğitim, beceri , adalet ve titizliğe sahiptir. Rabbim hak üzere hizmetler nasip eylesin inşallah

 • blog

  Deprem anında bizzat şahit oldum.Adıyamana çok fazla yardımları oldu kendisinin.Memleketi için elinden geleni yapacağından süphem yoktur.

 • blog

  Adıyamanın en kariyerli,en çalışkan adamı diyebilirim kendisi için.Adıyamanımızın yaralarını sarmada ilaç olacak kişi olduğunu düşünüyorum.

 • blog

  Benim Adayım Kesinlikle metin AKBAŞ Dürüst çalışkan Adıyamana yakışır milletvekili Aranan kan Metin AKBAŞ

 • blog
  Yunus Başal
  16 Mart 2023 9:39

  Sayın Genel müdürümüz çok kaliteli bir kişiliğe sahiptir umarım daha yüksek makamlara gelir 1.Böge müdürümüzken alt kısım çalışanlara çok emeği olmuş korumuş kollamıştır.

 • blog

  Metin bey gerçekten dürüst, çalışkan ve vizyon sahibi bir insandır. Bu zamana kadar yaptığı çalışmalardan dolayı kendisini kutlarım. Gerçekten çok çalışkan, idealist ve lider. İnşallah felaketi yaşayan Adıyaman’ımıza hayırlı olur. Ondan çok şey bekliyoruz. Adıyaman’ımız senle başkanım.

 • blog

  Metin Akbaş başarılı çalışkan insana değer veren dürüst güvenilir biri ülkesine milletine bağlı ülkesi milleti için elini taşın altına koyacak çalışkan güvenilir biri

 • blog

  Metin akbaş ABİMİZİ çok iyi tanırım kendisi gerçekten çok değerli çok dürüst ve dinamik tir Adıyamana gerçekten çok çok faydası olacaktır kahtadan tüm DESTEKLERİMİZ metin ABİMİZE dir canı gönülden metin abimizin emrindeyiz başarılar diliyorum inşallah Metin abimizi mecliste görürüz saygılarımla selamlıyorum