Metropoll Araştırma Şirketi'nin 17-22 Ekim tarihleri arasında  28 ilde 2.752 kişi ile gerçekleştirdiği Türkiye'nin Nabzı Ekim 2014 "Savaş ve Barış Arasında Türkiye’nin İç ve Dış Politikası" isimli anket sonuçları yayınlandı.

Anketin Türkiye geneli bölümünde seçmenlere "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Ak Parti Oy Oranları Düştü mü?

Anket sonuçlarına göre Haziran 2015 tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimleri sonrası TBMM parti yapısında bir değişiklik olmayacak. Katılımcıların tercihlerine göre anket sonuçları şu şekilde: yüzde 40.6 AK Parti, yüzde 22.8 CHP, yüzde 13.4'ü MHP, 7.1' ise HDP.

İnternethaber'in haberine göre Metropoll Araştırma'nın sahibi Özer Sencar'ın son ankete ilişkin açıklaması şöyle:

"Seçmenlerin parti tercihleri Eylül- Ekim aylarında bölgede yaşanan gelişmeler nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı sayılabilecek bir değişim göstermiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında yaptığımız Ağustos araştırmasında AKP'nin oy oranı %44,1 seviyesinde iken bu ayki bulgulara göre 40,6'ya gerilemiştir. Diğer üç partinin oy desteğinde anlamlı bir değişiklik görülmemektedir."